Udržitelné akce představují budoucnost, řešení nabízí cirkulární eventy

Blog

Udržitelné akce představují budoucnost, řešení nabízí cirkulární eventy

Pojem udržitelné eventy se rozhodně nepojí jen s plánováním velkých akcí a festivalů, základní principy můžeme jednoduše použít i při organizování firemního večírku nebo narozeninové party. I na menších akcích se často spotřebuje velké množství jednorázových materiálů, plýtvá se zbytečně jídlem, vodou a energiemi. To samo o sobě představuje zátěž pro životní prostředí, kterou ale můžeme díky jednoduchým opatřením zmírnit. A i na první pohled malé kroky se v tomto ohledu počítají.

Foto: Pexels.com

Změňte mindset a buďte cirkulární

Zvykli jsme si žít ve světě, kde u věcí běžné spotřeby funguje pravidlo použít a vyhodit. To se ale začíná měnit a nejenom, že se vzniklým odpadem umíme lépe pracovat, začínají se i prosazovat principy takzvané cirkulární ekonomiky.

Cirkulární ekonomika se snaží naučit jednotlivce i firmy používat věci opakovaně a vytvářet minimum odpadu, který po použití skončí na skládce nebo ve spalovně. To samozřejmě můžeme uplatnit v různých životních situacích, pořádání eventů nevyjímaje. Na začátku se stačí zamyslet nad drobnostmi, zda je nutné používat plastové nádobí a příbory, zvážit nákup jídla od lokálního farmáře či dekorace půjčit nebo upcyklovat,popisuje možnosti cirkulárních eventů Eva Šálková, eventová konzultantka CIRA Advisory, která se zabývá zaváděním cirkulární ekonomiky do fungování firem.

Dobrý plán je základ

Při organizování cirkulárního eventu je zcela zásadní dobré plánování. Nejčastěji totiž dochází k plýtvání zejména v případech, kdy musíme věci řešit na poslední chvíli a je nezbytné jednat rychle. Pak sklouzáváme k nejjednodušším, ale z pohledu udržitelnosti současně nejméně vhodným řešením. „Nutné je promyslet menu, tedy jaké nápoje a jídlo se bude servírovat. A to hned z několika důvodů. Chceme zamezit jeho vyhazování, omezit vznik zbytečného odpadu, ale také snížit uhlíkovou stopu. Přemýšlet koncepčně je tedy nezbytné, ale současně nic jednoduchého, protože aspektů je mnoho. Pokud tedy tápete, nejlepším řešením je se poradit s odborníky,“ doporučuje Eva Šálková. Je třeba se zamyslet z pohledu spotřeby energie i nad osvětlením, použitou AV technikou nebo z hlediska dopravy a vybavení nad lokací, kde se bude akce konat.

Cirkulární akce není nuda

Lidé bývají svázáni předsudky, že pokud by měli začít dělat kroky směrem k udržitelnosti, znamená to, že budou muset hodně slevit ze svých očekávání a standardů. Pokud ale chceme akci uspořádat cirkulárně, automaticky to neznamená, že se bude muset konat v prázdné místnosti nebo bez jakéhokoliv občerstvení ve jménu ekologie. Je třeba jen objevit vhodné varianty. Místo opakovaného nakupování nových dekorací je lepší se obrátit na firmy, které se jejich zápůjčkou zabývají. Mnoho materiálů je možné najít také doma a pokud vás baví tvoření, není nic jednoduššího než si jednoduchou výzdobu vyrobit nebo starší věci upcyklovat. Využijete tak materiál, který už byste jinak vyhodili. V rámci vaší komunity pak danou věc můžete posunout i dál – ať už jen v rámci rodiny, známých nebo prostřednictvím místní facebookové skupiny.