Jak na udržitelné vánoční dárky? Tipy na lokální produkty

Blog

Jak na udržitelné vánoční dárky? Tipy na lokální produkty

Opět jsou tu Vánoce a vy si lámete hlavu s tím, čím obdarovat své kolegy, přátelé a rodinu? Rádi vám s výběrem malinko pomůžeme. I při nakupování dárků totiž můžete podpořit udržitelnost. Nejsnáze tak, že do svých předvánočních nákupů začleníte lokální produkty a výrobce. V Česku naštěstí máme z čeho vybírat. Pojďme si představit alespoň pár z řady skvělých společností, které u nás vyrábí přírodní či cirkulární produkty, které pod stromečkem udělají radost hned dvakrát.

Zdroj: Unsplash.com

Levandulový relax s podporou lokálních pěstitelů

Náš první tip pochází z podhůří Jizerských hor. V tamní Levandulovně se zabývají zpracováním aromatické fialkové rostliny, která oplývá až zázračnými vlastnostmi. Levandule je totiž skvělým partnerem v boji proti únavě, bolesti i nachlazení, které ve chmurném zimním období jistě rádi využijete vy i vaši blízcí.

Mezi nejoblíbenější produkty patří Levandulová květová voda. Ta je (díky své vůni) v podstatě univerzální, skvěle očistí, zklidní a osvěží pleť i vlasovou pokožku. Využít ji lze i jako přírodní osvěžovač vzduchu a možná vás překvapí, že skvěle funguje i jako velmi příjemný přírodní repelent. Skvělá je v kombinaci s Levandulovým esenciálním olejem. Pár kapek v aromalampě navodí příjemnou atmosféru, která pomůže s migrénami či nespavostí. Blahodárné účinky ještě zdvojnásobíte, dopřejete-li si levanduli i „zevnitř“. Třeba v podobě Levandulového sirupu. S horkou vodou v zimě, s vychlazenou v létě, vždy přispěje k celkovému uvolnění organismu.

Jizerská Levandulovna je sociální podnik zaměstnávající ženy znevýhodněné na trhu práce. Levanduli zde pěstují s maximálním respektem k přírodě a denně dělají vše pro to, aby minimalizovali produkci svého odpadu a dopadu na krásnou okolní krajinu.

Nákupem dárků od nich proto podpoříte hned několik dobrých věcí.

Zdroj: Levandulovna.cz

Jizerskou Levandulovnu založila paní Adéla Heindorferová. Cestou odpovědného sociálního podniku se rozhodla jít po vlastních životních zkouškách, a my i proto jí i jejímu malému českému podnikání ze srdce fandíme. Více informací najdete na levandulovna.cz.

Navzdory čínským tretkám

Možná právě hledáte vhodný dárek i pro své kolegy či partnery. Co letos darovat praktický předmět, v němž by byl doslova vidět i kus vaší firmy? Pokud navíc nevíte, co se zbytky použitého materiálu z výroby či reklamy, určitě věnujte pozornost firmě Navzdory – v níž vzdorují neefektivnímu nakládání s odpady výrobou tzv. up-cycled předmětů.

Z již použitých materiálů nebo z odřezků a kousků surovin, z nichž nelze vytvořit nový produkt, vyrábí Navzdory originální up-cycled předměty. Na míru, ručně a v České republice. Že si to neumíte představit? Tak například z přebytku autopásů vyrábí opasky, motýlky, toaletní taštičky i peněženky. Z nevyužitých reklamních bannerů zase tašky a obaly (třeba na dokumenty či notebooky) a z odpadního dřeva vám vyrobí třeba květináček nebo hračku.

Zdroj: Navzdory

Není ale nutné disponovat vlastním vstupním „materiálem-odpadem“. V aktuální nabídce Navzdory najdete celou řadu hotových výrobků, a dokonce i celé dárkové sady, ve kterých jsou ony up-cyclované předměty spojeny třeba s dobrým vínem i jinými pochutinami.

Pro muže můžete vybrat například Sadu pro gentlemany obsahující motýlka z autopásů a doutník. Ženy pak jistě ocení třeba Wellness sadu, jejíž součástí je svíčka vyrobená z láhve od vína, přírodní kosmetické mýdlo a jemný ručník z certifikované biobavlny.

Kompletní seznam dárkových sad najdete zde.

Dárek, který se dá sníst, je ten nejudržitelnější

Jednoduchá rada pro udržitelné vánoční nakupování zní: Pokud nechcete nadělovat nic, na co by se časem mohlo jen prášit, nadělte raději to, co se dá sníst. Nevíme, jak to máte vy, ale podle nás se jedlým dárkem nedá nic pokazit (snad jen na alergie obdarovaného doporučujeme dát si raději pozor).

Náš poslední dnešní tip je ale udržitelnost sama. Jeho zakoupením totiž zachráníte ovocnou či zeleninovou dužinu, která by jinak skončila jako odpad. Cirkulárnější dárek, než jsou Dužinky, letos nejspíš opravdu nevymyslíte.

Biopekárna Zemanka spolu se značkou UGO nám v letošním roce ukázaly, že cirkularita se dá praktikovat ve všech odvětvích, potravinářství nevyjímaje.

Příběh Dužinek začíná tam, kde končí ovoce a zelenina po naplnění UGO lahviček čerstvou šťávou. Dříve odpadní dužinu nově zachraňují a dál využívají k výrobě cirkulárních sušenek a krekrů. V nabídce jsou slané i slané varianty, naše nejoblíbenější pochoutka je z dužin jablka, mrkve a červené řepy. 

Nakupujte na: https://eshop.biopekarnazemanka.cz či v pobočkách UGO.

Zdroj: UGO.cz

Snad se nám povedlo inspirovat vás a ilustrovat, že i Vánoce, jako jeden z dnes nejkonzumnějších svátků, lze prožít tak, jak jsme zvyklí, jen udržitelněji a s ohledem k životnímu prostředí. Zakoupením cirkulárních produktů a podporou malých lokálních podniků a značek děláte navíc radost několikanásobnou.

Dejte nám vědět na našich sociálních sítích (Facebooku či LinkedInu), jak se vám zatím letos v duchu udržitelnosti nakupuje. A pomohly vám i naše tipy? Opravdu moc nás to zajímá!

Do té doby vám přejeme poklidné přípravy na letošní šťastné a udržitelné.