Cirkulární ekonomika vnáší do firem inovace. Představí je v říjnu v Praze

Tiskové zprávy

30. září 2021, Praha – Zvýhodňují financování  pro zboží z recyklátu, zpětně vykupují vlastní použité výrobky, požadují udržitelnost také od svých obchodních partnerů. I to jsou příklady zcela nového přístupu k podnikání, které už teď aplikují do svého provozu první firmy v Česku. Zjišťují totiž, že udržitelný přístup k byznysu jim přináší mnoho příležitostí a do budoucna se bez něj už neobejdeme. A právě tyto inovátorské firmy přivede na jedno místo už 13. října konference Circular Economy Talks: Not only CEOs’ agenda, kterou pořádá poradenská společnost CIRA Advisory.

Na konferenci se potkají podnikatelé, ředitelé a vyšší manažeři firem, které už teď převádějí cirkulární principy podnikání do praxe. Ve třech tematických blocích představí inovace ve svých byznysových modelech, přístup k udržitelnému financování i nastavení dodavatelských řetězců.

„Cirkulární ekonomika je v první řadě o uzavírání materiálových cyklů a minimalizaci odpadu. Produkty, které už dosloužily mohou být rozebrány a použity jako surovina pro další výrobu. Firmy už chápou, že se to vyplatí také ekonomicky, především při aktuálním nedostatku plastů, dřeva nebo kovů. Aby tento systém fungoval, potřebujeme ale přemýšlet nad celým fungováním byznysu inovátorsky – řešit design produktů, financování i dodavatelský řetězec. A přesně to přiblíží konference Circular Economy Talks,” říká spolumajitelka CIRA Advisory, Ivana Hekerle.

V prvním bloku se konference zaměří na suroviny a jak přístup k nim inovuje byznysové modely. O zkušenosti se podělí Luděk Látal ze společnosti Egoé, kteří jsou známým výrobcem designového městského mobiliáře a zahradního nábytku. Právě oni zavedli zpětný odkup vlastních výrobků, ze kterých čerpají suroviny. Z dřevěných odřezků vyrábí dětské hračky a propočítali si, kolik stromů chtějí vrátit do přírody, aby obnovili dřevo, které vytěžili. V panelové diskuzi se k němu přidá Mojmír Jiřikovský z JRK, kteří poskytují poradenství v oblasti odpadového hospodářství. Právě správné třídění odpadu je totiž klíčové pro získání druhotných surovin v dobré kvalitě a JRK proto aktuálně spouští zcela nové projekty na budování partnerství a kapacit v oblasti vzdělávání o zpracování surovin.

Na suroviny naváže diskuze o udržitelném financování. Zástupci Hello bank!, generální ředitel pro Česko Bruno Leroux a ředitelka pro udržitelnost Gabriela Pithartová, představí model, díky kterému chce Hello bank! zvýhodňovat půjčky, které si její klienti berou na cirkulární produkty. Blanka Svobodová, ředitelka korporátní strategie Komerční banky poskytne pohled na budoucnost korporátního financování a důležitost nefinančního reportingu v získávání financování. Doplní je Michala Pešková, ředitelka dotační agentury Mida Consulting. Na konferenci přiblíží, jak se u dotací klade pořád větší důraz na zapojení cirkulární ekonomiky, nefinanční reporting firem a propojení univerzitního výzkumu s praxí.

Konferenci uzavře téma dodavatelského řetězce, jak z pohledu firem, které jsou zadavateli, tak společností, které jsou často dodavateli služeb pro soukromou i veřejnou sféru. O zkušenosti se stavbou 100% cirkulárního showroomu Less v pražském Florentinu se podělí Eva Kučerová z Veolia. Tomáš Habel z Daikin poskytne druhý pohled dodavatele – výrobce inovativních klimatizací s recyklovaným chladícím plynem a jak si podobné cirkulární projekty musí získat důvěru zadavatelů v jejich účinnost a bezpečnost.

Konference se uskuteční již 13. října v pražském Opero a je součástí doprovodného programu Týdne inovací. Plný program konference naleznete na stránkách CIRA Advisory.

O CIRA Advisory

CIRA Advisory s.r.o. je poradenská a konzultační společnost zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty od zemědělství či odpadového hospodářství až po inovativní cesty zahrnující výhody digitálních technologií. Jejím cílem je pomoci firmám a dalším institucím přejít z lineárního principu fungování na cirkulární. Vytváří cesty, které propojují byznys s přírodou. CIRAA pomáhá vkládat do podnikání firem cirkulární a udržitelné principy, je průvodcem jak pro malé firmy, tak velké nadnárodní společnosti. Současně nastavuje efektivní komunikační strategii jak uvnitř firmy, tak směrem k široké i odborné veřejnosti a vytváří účinný „networking“. Více informací najdete na www.ciraa.eu