Jak zhodnotit a nastavit principy cirkulární ekonomiky ve vašem provozu?

Blog

Jak zhodnotit a nastavit principy cirkulární ekonomiky ve vašem provozu?

Zavádění udržitelných principů do fungování firmy se může zdát na první pohled jako složitý proces. Možná vás napadají otázky, jak vůbec začít, v jakých oblastech se dají cirkulární principy uplatnit nebo jestli to zrovna ve vašem případě dává smysl. Abyste získali lepší představu, přinášíme vám několik tipů, na co se soustředit a s jakými konkrétními kroky začít.

Foto: Unsplash.com

Nákupy

V každé situaci se snažte vyhodnotit, jestli je konkrétní nákup zcela nezbytný a zapamatujte si jednoduché pravidlo – vyhněte se zbytečným nákupům. Pokud to ale jinak nejde, zaměřte se na produkty a služby, které jsou lokální, kupujte výrobky s certifikací a dbejte na jejich opravitelnost a vyměnitelnost. Zkuste si tyto principy projít se svým nákupním oddělením a vyhodnotit, do jaké míry se těmito udržitelnými pravidly řídíte. Hlouběji se tématem zabývá takzvané cirkulární zadávání, které reflektuje nejen nákupy v soukromých firmách, ale také veřejné zakázky.

Energie

Firmy samozřejmě energii ke svému provozu potřebují, ale i zde jsou možnosti, jak uspořit. Vytipujte si místa s největší spotřebou nebo vyzkoušejte alternativní zdroje. Takzvaná zelená energie představuje nejjednodušší způsob, jak snížit uhlíkovou stopu. V kancelářských prostorách občas stačí i taková maličkost, jako je vytápět na přiměřenou teplotu, tedy maximálně 21 stupňů. A samozřejmě pouze v době, kdy jsou prostory využívané. Pro začátek se tedy zamyslete nad optimalizací provozu a nastavte si základní pravidla.

Voda

Voda už dávno není surovinou, kterou bychom mohli neomezeně plýtvat. Proto bychom s ní měli nakládat stejně obezřetně, jako s ostatními přírodními zdroji. Začněte pravidelně monitorovat spotřebu a mějte přehled, jak jsou na tom jednotlivé vodoměry i celá budova. Na základě toho můžete zjistit, kde dochází k nevědomé spotřebě nebo zbytečným únikům. Pomoci v tom mohou také spořicí zařízení. Kromě samotné spotřeby pitné vody je tu také druhá strana mince, a to její znečišťování. Stále se podceňuje využívání takzvané šedé vody, tedy té z koupelen a z kuchyní, kterou je možné po úpravě znovu využít například ke splachování toalety nebo k zalévání.

Odpady

Fakt na začátek, který vás možná překvapí – odpad je drahý. Vedete si u vás ve firmě údaje o tom, kolik za něj utratíte? Zkuste si čísla zjistit a zamyslet se, kde by se dalo efektivně ušetřit. Trošku vás navedeme. Prvním krokem je vzniku odpadu ideálně předcházet. Když už však nějaký odpad vznikne, není nutné s ním hned běžet k nejbližší popelnici – snažte se jej využít, či ho prodat nebo darovat k opětovnému využití dál. Jestli se vám ani jedno nepovede, pokuste se ho alespoň recyklovat a dohlédnout na to, aby byl správně zpracován.

Komunikace

Komunikace je nezbytnou součástí zavádění principů cirkulární ekonomiky. A to nejen komunikace vašich aktivit navenek, ale také uvnitř firmy. Protože pokud opatřením nevěří sami zaměstnanci, velice těžko se začíná s jakoukoliv změnou. Uspořádejte ve firmě webinář nebo workshop, kde se o udržitelnosti zaměstnanci dozví víc. Odkryjete jim tak karty a umožníte vidět do procesů, vůči kterým jsou třeba z důvodu nedostatku informaci skeptičtí.

Zajímá vás víc o tématu komunikace udržitelnosti? Sepsali jsme proto článek 5 tipů pro komunikaci udržitelného byznysu.

Přečíst