Z čeho uhradit cirkulární projekt? Nabízí se financování od banky, investora nebo skrze dotace

Blog

Z čeho uhradit cirkulární projekt? Nabízí se financování od banky, investora nebo skrze dotace

Z čeho uhradit cirkulární projekt? Nabízí se financování od banky, investora nebo skrze dotace

Autor: , Kategorie: Cirkulární ekonomika, Cirkulární firma, Publikováno: 13. 10. 2021

Přecházíte k cirkulárnímu modelu fungování ať už v běžném, či firemním životě, ale nemáte dostatek finanční podpory? Máte nápad na udržitelný produkt, ale nevíte, jak ho zafinancovat? Podobných otázek si klade spoustu nejen začínajících firem. Peníze jsou zkrátka klíčem k rozvoji nových projektů, vývoji technologií i inovacím. Komu ale finanční prostředky poskytnout, se investoři, české banky, i dotační partneři stále častěji rozhodují na základě dlouhodobého dopadu firmy na životní prostředí. Ten pomůže určit také nefinanční reporting firem. A o svých zkušenostech i nových projektech se společně pobaví na Circular Economy Talks: Not only CEOs’ agenda.

Půjčka s výhodnou úrokovou sazbou? Stačí kupovat cirkulární produkty

Zvažujete půjčku na nákup do domácnosti? Vybírejte repasované věci, či zboží vyrobené z recyklátu, a banky vám poskytnou výhodnou úrokovou sazbu.

České banky si totiž uvědomují sílu cirkulární ekonomiky a udržitelného rozvoje, a proto zajišťují různé programy pro to, aby bylo zařazování těchto principů do života co nejjednodušší.

Čím cirkulárnější produkt, tím nižší úrok

Banka Hello Bank! se zaměřuje na fyzické osoby. Zavedli systém výhodných půjček na cirkulární produkt. To znamená, že když žádáte o půjčku na produkt, který je z druhé ruky, opravitelný nebo z recyklovaných materiálů, poskytnou vám lepší úrokovou sazbu.

„Čím cirkulárnější produkt, tím výhodnější financování. To je heslo, kterým se v Hello bank! řídíme. Věříme, že tak dokážeme podpořit zákazníky, kteří mají zájem o udržitelnější zboží, i firmy, jež ho nabízejí.“

Bruno Leroux, CEO společnosti Hello Bank!

Zdroj: Hello Bank!

Důležité je partnerství

Do konce letošního roku mají za cíl připravit metodu pro vydávání půjček a nastavení hladiny úroků podle toho, co je nejcirkulárnější.

Uvědomují si však, že zhodnotit, který produkt je více či méně udržitelný, je těžká věc. Rozhodli se proto spolupracovat s partnery, kteří cirkulární produkty nabízí, a kteří jim informace o těchto produktech nabídnou. 

Mezi ty dosavadní patří IKEA, Mobilní pohotovost a Innogy, a hledají další. Na konferenci promluví o tom, jak nastavují novou metodiku v praxi.

Dopad Zelené dohody na nepřipravené firmy

Komerční banka se naopak soustředí na financování korporátních klientů. Uvědomují si, jaký dopad může mít Zelená dohoda pro Evropu na nepřipravené firmy, a proto se jim svými kroky snaží cestu k cirkulárnímu modelu fungování co nejvíce ulehčit. 

O nejnovějších aktualitách, jako je například taxonomie či nefinanční reporting, informují své klienty na portálu Společně udržitelně, a o ty nejzásadnější poznatky se s posluchači podělí i na Circular Economy Talks.

Zdroj: Komerční banka – Společně-udržitelně

Mezi další možnosti financování se pro podniky nabízí i pestrá nabídka dotačních příležitostí. Ty se firmám zpravidla poskytují na výzkum technologií nebo zavádění existujícího výzkumu do praxe.

Co jsou to cirkulární dotace?

Cirkulární dotace se uvolňují na projekty, které jsou v souladu s cirkulární ekonomikou. I u dotací musí firmy doložit nefinanční reporting, aby byl jasný jejich dopad na životní prostředí.

Agentura MIDA Consulting se nejvíce zaměřuje na průmysl 4.0, inovace, digitalizaci, vědu a výzkum.

„Je jedno, zda firma pro svoje projekty hledá financování od banky, investora nebo skrze dotace. Dopad na životní prostředí bude muset dokazovat v každém případě.”

Michala Pešková, majitelka společnosti MIDA Consulting

Společnost MIDA Consulting má za sebou 10leté zkušenosti s malými, středními i velkými firmami, přesně tedy ví, v jakých případech se má smysl začít bavit o dotačních programech i na co se při žádosti zaměřit. 

Zdroj: UNICO.AI – provozovna v Olomouci

Spolupráce mezi firmami a univerzitami

Na univerzitách vzniká mnoho skvělých inovací, které se však bohužel nedostávají do praxe. U projektu často chybí byznys model, na základě kterého jim není uznáno dostatečné financování. Zatímco pozornost investorů se obrací ke start-upům, právě univerzity jsou ty, které vyvíjí cirkulárně nejefektivnější projekty. A právě propojováním firem a univerzit se zabývá společnost UNICO.AI.

„Věda a byznys jsou často dva oddělené světy, přitom právě na univerzitách vznikají projekty, které proměňují zbytkové suroviny v nové zdroje. Ukážu vám, jak je v Unico.ai propojujeme s firmami a investory, aby se inovace dostávaly do běžného života.“

Vojtěch Nosek, ředitel společnosti UNICO.AI

Nápoj s recyklovanými bublinkami? V cirkulární ekonomice není nic nemožné

Že se spolupráce vědy a byznysu vyplatí, dokazuje i praxe. Na půdě Mendelovy univerzity totiž zrealizovali skvělý projekt. Zachycují CO2, které se běžně uvolňuje z vína a vyrábí z něj bublinky do drinků. 

A přesně o tom cirkulární ekonomika je – o inovacích, nalézání nových řešení a navrhování nových produktů.